طراحی سایت و بهینه سازی حرفه ای سایت در اصفهان

نقشه سایت
دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵
0 نظر
279 بازدید

نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت در واقع یک فایل متنی حاوی تمام آدرس های موجود در سایت شماست. همچنین نقشه سایت (سایت مپ) شما میتواند اطلاعات متا هر آدرس از سایت مانند آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و نحوه ارتباط آن با صفحات دیگر را نیز شامل شود.

 

انواع نقشه سایت :

دو نوع نقشه سایت وجود دارد . یکی برای کاربران ودیگری برای بهتر دیده شدن صفحات ،توسط موتورهای جستجوگر

 

اهمیت وجود نقشه سایت

با توجه به معماری موتورهای جستجو می‌توان گفت اهمیت نقشه سایت از آن جهت است که به خزنده گوگل اطلاع می‌دهد که چه صفحاتی در سایت ما وجود دارند و چه زمانی این صفحات تغییر پیدا کرده‌اند. لذا با توجه به این موضوع گوگل می‌تواند با سرعت بیشتری صفحات ما را ایندکس کند و در نتیجه سایت ما بهتر و با سرعت بیشتری دیده می‌شود.

 

نقشه سایت چه ارتباطی با رتبه گوگل دارد؟

اضافه کردن نقشه سایت در ابزار Webmaster Tools و معرفی آن به گوگل و یا هر موتور جستجوگر هیچ ارتباطی با رتبه‌بندی سایت ما در گوگل و بدست آوردن رتبه بالاتر ندارد و تنها مزیت استفاده از نقشه سایت افزایش سرعت ایندکس شدن صفحات سایت در موتورهای جستجو است؛ بنابراین اگر یک وب‌سایت نقشه سایت خود را به گوگل معرفی نکند هیچ افتی در نتایج گوگل نخواهد داشت و بالعکس.

 

باورهای اشتباه در مورد نقشه سایت

  1. برخی از مدیران سایت‌ها فکر می‌کنند نقشه سایت یک فایل ایستا و ثابت است! چند وب‌سایت مختلف نیز در اینترنت وجود دارند که خروجی فایل Xml برای نقشه سایت تولید می‌کنند وعده از مدیران سایت‌ها از چنین خروجی‌هایی در سایت خود استفاده می‌کنند در حالیکه استفاده از اینگونه فایل‌های استاتیک نه تنها برای سئو شما مفید نیست بلکه به آن ضرر نیز می‌رساند.نقشه سایت باید با هرگونه تغییر در سایت شما بروز رسانی شود تا گوگل متوجه تغییرات فوق شود؛ بنابراین نقشه سایت یک فایل ایستا نیست.
  2. باور اشتباه بعدی این است که تعریف نقشه سایت باعث بهبودی رتبه‌بندی سایت و سئو سایت شما می‌شود که همان‌طور که قبلاً گفته شد این دو موضوع به هم ارتباطی ندارند.
  3. عده‌ای تصور می‌کنند نقشه سایت یک صفحه در درون سایت آن‌هاست و باید یک صفحه اینترنتی برای این کار ایجاد کنند، در حالیکه به هیچ وجه چنین نیست و نقشه سایت یک فایل با فرمت Xml است که صرفاً جهت اطلاع‌رسانی به موتورهای جستجو تولید می‌شود.
  4. اشتباه دیگری که خیلی از افراد انجام می‌دهند فکر می‌کنند نقشه سایت حتماً باید با نام sitemap.xml تعریف شود در حالیکه نقشه سایت می‌تواند با هر عنوانی و هر نوع پسوندی ایجاد شود.

انواع نقشه سایت

موتورهای جستجو برای خود استانداردهای متفاوتی در این زمینه دارند، اما به‌طور کلی هر نقشه سایتی باید شامل آدرس صفحات، میزان اهمیت هر صفحه و آخرین زمان بروز رسانی صفحات را دارا باشد.

موتور جستجو گوگل در نقشه سایت خود علاوه بر امکان ایجاد نقشه سایت برای صفحات، امکان ایجاد نقشه سایت برای صفحات، امکان ایجاد نقشه سایت برای اخبار، تصاویر، ویدئوها و ... فراهم کرده است که هر کدام شامل استانداردهای مربوط به خود هستند.

برای مشاهده فرمت‌های مختلف مربوط به نقشه سایت و استانداردهای مربوط به این موضوع می‌توانید به سایت www.sitemaps.org مراجعه کنید.

 

مشکلات رایج در تعریف نقشه سایت

معمولاً افرادی کهِ از افزونه‌های سئو برای اسکریپت‌های آماده مانند جوملا، ورد پرس و ... استفاده می‌کنند و چندین افزونه را به‌طور همزمان نصب می‌کنند بیشترین مشکل در این زمینه رادارند. بهتر است از یک استاندارد خاص برای سئو سایت خودتان استفاده کنید و آدرس‌های سایت را تغییر ندهید تا برای ایندکس شدن مطالبتان مشکلی ایجاد نشود.

سایت‌های که با www لود می‌شوند باید آدرس‌های نقشه سایت آن‌ها نیز دقیقاً طبق همین فرمت تعریف‌شده باشد و بالعکس

نقشه سایت

نویسنده: فاطمه باقری
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر